Як впоратися з хвилюванням перед виступом?

Хвилюються всі та головне – це вміти і знати як побороти страх на сцені, адже переживання напередодні ключової події – це природно. Буває, що хвилювання перед публічним виступом або співбесідою настільки сильне, що до непритомності недалеко.

«Актори кажуть, що якщо ти не відчуваєш тривогу стоячи за кулісами, ти вже помер як актор.»

Ми турбуємося про те, чи все пройде по плану, чи сподобаємося ми публіці і т.д. Однак хвилювання може бути конструктивним і деструктивним. Конструктивне стимулює нас добре готуватися та переростає в енергетику оратора і допомагає подолати його; деструктивне здатне погубити будь-який цікавий захід.

Звідки береться деструктивне хвилювання?

Історія практично будь-якого переляку зазвичай родом з дитинства, наприклад, з оцінки сусідки або вчителя. Виявляється, ти не такий гарний, як думав: чи не так віршик розповів, пісеньку заспівав не так, як очікував критик. Це викликає у дитини негативну емоцію. Якщо така ситуація повторюється, страх закріплюється та потім йде в зв’язці з будь-яким публічним виступом, що заважає його побороти.

Що з нами відбувається, коли ми боїмося?

Ми реагуємо на рівні інстинктів: є небезпека, значить, пора тікати або нападати. Для цього потрібно виконувати активні фізичні дії, а нам необхідно стояти перед аудиторією. Але м’язи отримують сигнал і у нас тремтять руки, сильніше стукає серце, посилюється потовиділення. Більш того, коли ми відчуваємо сильну емоцію, ми гірше міркуємо.

Способи впоратися зі страхом або тривогою перед публічним виступом

Перш за все, розібратися і відшукати їх справжню причину, звідки у нас взявся цей страх. Психологічний тренінг і усвідомлення допомагає зрозуміти, що це не ваша вроджена особливість! Подумки скажіть тій «вчительці», яка давним-давно була неправа, що ви вже виросли і її думка вас не цікавить. Прийом придушення заворушення хоч і не відразу, але працює для кожного.

Наступна дієва техніка, яка допоможе впоратися з занепокоєнням перед вступом – фізичне навантаження, наприклад просто поприсідайте. А якщо немає можливості – зробіть статичну гімнастику, частина адреналіну буде витрачено на це, а не на хвилювання. Контролюйте дихання: дихайте, починаючи вдих з діафрагми та піднімаючись до ключиць або навпаки. Важливо не те, як ви дихаєте, а то, що ви будете контролювати раніше неконтрольовану функцію. Тільки не робіть більше 3 глибоких вдихів – можна замість виступу несподівано втратити свідомість.

Готуйтеся обов’язково та залишайтеся сфокусованим на результат – це допомагає впоратися з хвилюванням і підвищити впевненість в собі. Коли підготували виступ, обов’язково прочитайте його. Переконайтеся, що кожен абзац вашої мови цікавий для аудиторії і не перевантажений зайвими словами. Похваліть себе за кожен абзац.

Також важливо вивчити кілька перших речень напам’ять. Це допоможе впевнено починати та не бійтеся помилитися. Помиляються всі, тим більше слухачі наврядчше знають, що ви сказали щось не так, якщо ви забули щось – посміхніться і скажіть: «Мало не упустив важливий аспект!».

І обов’язково тренуйтеся, ми підготували для вас топ місць, де ви можете практикуватися в ораторському мистецтві. Виступайте, проводьте зустрічі та переговори при першій же можливості. Тоді сум’яття перед важливими подіями з часом стане конструктивним і буде вам тільки допомагати.